İLGİLİ KONULAR
AK Parti B.B. Başkan Adayları ve İl Teşkilatı Derneğimiz Ziyaret Etti
AK Parti İl Kadın Kolları Üyeleri Derneğimizi Ziyaret Etti
BAGİAD 14. Olağan Genel Kurul Duyurusu
İYİ Parti Mv. Sayın İsmail OK ve İYİ Parti İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
Balıkesir Yediiklim Koleji Resim Sergisi Açılışı
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri
TÜGİK Yılın En İyi Sivil Toplum Örgütü Ödülünü Aldı
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
CAFELLA Açılışı

Türkiye İçin Bir Rekabet Endeksi Raporu Tanıtım Toplantısı

Derneğimizin bağlı olduğu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) işbirliğinde hazırlanan ve bölgesel kalkınmanın bileşenlerine dikkat çeken İl Bazında Rekabet Endeksi Raporu’nun yerel tanıtım toplantılarının ikincisi 4 Ağustos Cuma günü Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) ev sahipliğinde  gerçekleştirildi. 

Salih Tozan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya; TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tarkan KADOOĞLU, GÜNMARSİFED Başkanı Sayın İsa Tamer ÇELİK, TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı, Rapor Yazarı Sayın Pelin Yenigün DİLEK ile Balıkesir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Mehmet Ali AŞUK’ un yanı sıra Başkanımız Sayın Rahmi KULA ve Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Sayın Abdullah BEKKİ,  Biga Sanayici ve İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Sayın Zekai BAŞ ile Balıkesir İş Dünyası ve davetliler de katılım sağladılar.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun  (TÜRKONFED)  tanıtım filmiyle başlayan toplantıda açılış konuşmasını yapan GÜNMARSİFED Başkanı Sayın İsa Tamer Çelik ; “4 Ağustos 2014 tarihinde vücut bulan federasyonumuzun, bugün Balıkesir’de bu önemli toplantıya ev sahipliği yapıyor olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum. Ülkemizde yapılanmasını derinleştiren TÜRKONFED, Federasyonlarımız ve derneklerimizin etkin ve sistemli bir yapıya kavuşması adına büyük bir gayrete imza atıyor. Yaptığı araştırmalar ve sunduğu raporlar ile ülkemiz ekonomisine katkı yapma isteğini her daim üst seviyede tutuyor. Bizler de bilgemizin ekonomik sorunlarının çözümüne yönelik, kapsamlı toplantılara ve raporlamalara imza attık. Yapılanma ve proje üretme sürecimiz devam ediyor. Federasyonumuz KOSGEB İşbirliği ile bölgemizde üyelerimizin ihracat faaliyetlerine destek olacak bir proje sürecini devam ettirmektedir. Önemli bir AB programı kapsamında 11 ülkenin kuruluşlarının çatı örgütü olan PIN-SME, İtalyanların 450 bin KOBİ’sinin temsilcisi CNA PUGLIA ve Bulgarların ulusal kuruluşu BASSCOM ile bir anlaşma zemini kurarak, işbirliği ortamını hazırladık. Ticaret Köprüleri kurma çalışmamızı devam ettiriyoruz.” dedi.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tarkan KADOOĞLU ise yaptığı konuşmada;  “TÜRKONFED olarak, verimlilik artışı yoluyla, Türkiye’nin “orta gelir” tuzağından kurtulmasını sağlayacak ekonomik ivmenin yakalanmasının, ülkemizin refahı adına en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Bölgelerarası gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi ve rekabetçiliğin yeni dinamiklerinin ortaya konulması, sürdürülebilir kalkınma için önemsediğimiz konuların başındadır. Kuruluşumuzdan bugüne yaptığımız çalışmalarla, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine, özgürlükçü bir demokrasinin yeşermesine, hukukun üstünlüğüne, farklılıkların büyük bir zenginlik oluşturduğu toplumsal ve kültürel hayatımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz. Dünyanın en gelişmiş ilk 10 ekonomisi arasında girmek istiyorsak, yüksek katma değerli sürdürülebilir bir büyüme hedefliyorsak, ülkemizin bu sıralamadaki yerinin düzeltilmesinde herkese büyük sorumluluklar düşüyor” dedi.

Öncelikle rekabet endeksi hakkında bilgi veren Sayın Pelin Yenigün DİLEK ;” Türkiye’ deki illerin rekabet gücünün sekiz alt bileşenden oluşturulduğunu, ekonomik göstergelerin ekonomik büyüklük, finansal derinlik ve makroekonomik istikrar olarak üç grupta toplandığını, diğer endekslerinde illerin sosyal, eğitim, sağlık, çevresel işgücü, teknolojik ve fiziksel altyapı durumunu yansıtacak verilerden oluşturulduğunu aktardı. Sekiz alt endeksin bileşiminden oluşan bileşik rekabetçilik endeks değerlerine göre 2008 ve 2014 endekslerinde ilk ondaki il sıralamasında anlamlı bir değişiklik olmamıştır. İlk üç sırada İstanbul, İzmir ve İzmit yer almaktadır. Balıkesir 2008 yılında Türkiye’ de en rekabetçi 17. İl iken 2014 yılında ise 20. Sıraya düşmüş. 2008 yılında Balıkesir bir nebze olsun daha iyi durumdaymış. Balıkesir’ in en iyi olduğu alanlar piyasa büyüklüğü, finansal derinlik ve fiziki altyapı. Fakat bazı alanlarda ise kötü durumda, bunlar yaratıcı sermaye, emek piyasası ve sosyal sermaye. Bu durumun derinine inmeden önce bunu makroekonomik göstergelerle bir ilişkisi varmı onu anlamak lazım” dedi.

Balıkesir ‘ deki işsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının altında, istihdam oranlarının ise düşük olduğunu söyleyen Sayın Pelin Yenigün DİLEK, Balıkesir düşük teknoloji kullanan illerden bir tanesi. Sektörel olarak baktığımızda tarım önce plana çıkıyor, devamında ise gıda- imalat sektörü geliyor. Türkiye gelirini belli bir miktar artırırken , Balıkesir ‘in tarım- gıda yoğunluğu ve bunların daha düşük teknolojik sektörler olması Balıkesir’deki gelir artışını engelleyen faktörlerden olabilir” diye belirtirken Balıkesir’ in gelişmeye ve dijitalleşmeye en uygun şehirlerden biri olduğunu çünkü yaratıcı sermayeyi yaratacak insani sermaye ve eğitim altyapısının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu dile getirdi.

Yapılan sunumun sonrasında davetlilerin sorularının yanıtlanmasının ardından toplu fotoğraf çekimine geçilerek, misafirlerimize günün anısına hediyeleri takdim edildi. 

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.