İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

OBİDEV Yönetiminden Derneğimize Ziyaret

Balıkesir OBİDEV yönetimi geçtiğimiz gün derneğimizi ziyaret etti.

OBİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatma TABANLI, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Selda MIRIKYİĞİT ile Genel Sekreter Sayın Melih ATEŞ’ in de yer aldığı,  Başkanımız Sayın Rahmi KULA ve yönetim kurulu üyelerimiz de hazır bulunduğu ziyarette öncelikle; OBİDEV yönetimi ve yönetim kurulu üyelerimiz kendilerini kısaca tanıttı.

Gün geçtikçe, zihinsel engelliliğin azaldığı fakat otizm de ise fark edilebilir bir artış olduğunu dile getiren Sayın Fatma TABANLI” Yapılan araştırmalara göre 4 yıl öncesinde 150 kişiden 1’inde görülen otizm şimdilerde 68 kişide 1 kişi olarak belirlendi. Otizmde en önemli olgular; birincisi tanı ikincisi ise kabullenmedir. Beyindeki bazı lobların farklılığından dolayı erkek çocuklarda otizm daha fazla görülmekte, hastalığı tetikleyen unsurların başında ise doğal çevrenin kirlenmesi ve beslenme bozuklukları gelmektedir” dedi.

2011 yılının Eylül ayında farkındalık yaratmak amacıyla kurulan Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği'nin , geçtiğimiz Haziran ayı itibariyle de vakıf olarak çalışmalarına devam etmekte olduğunu da dile getiren Sayın Fatma TABANLI “ Yaygın gelişimsel bozukluk büyük bir şemsiye.Birde zihin engeli ve epilepsi  otizme ek olarak varsa gelişim biraz daha güç. Öncelikli amacımız çocuklarımızın öz bakım becerilerini sağlamaları, çevreleriyle iletişime geçebilmeleri ve birbirleriyle kaynaştırılmaları. Diğer çocuklar durumu çabuk kabulleniyorlar fakat aileler tepki veriyor . Bunun içinde bizler, okullara giderek konunun önemi ile ilgili bilgiler veriyoruz. GMKA ile 4-6 ay süreli olan projelerimiz oldu. Hepsinden son derece olumlu dönüşler alıyoruz. Kendi rehabilitasyon merkezimizi açtık. Burada yapılan tedavilerle iyileşme gösteren çocuklarımızın kendilerine güvenleri geldi ve ailelerde bu durumdan oldukça memnun” diye de ekledi.

Vakıf olmanın avantajlarından bahseden Sayın Selda MIRIKYİĞİT ise kendisinin gönüllü olarak çalıştığı vakıfta birçok da gönüllü çalışanın olduğunu dile getirerek; “ Bağışçılarımız daha çok olur diye düşündüğümüz vakfımızda, denetim açısından da maddi olanaklar açısından da çok daha rahat ettik. Bizden sonra geleceklerin de bu önemli görevi devam ettireceklerini düşünerek kurduğumuz vakfın gelirlerini genellikle ,hayır severlerimizin yaptığı bağışlar, yiyecek , içecek ve el işi ürünlerin yapılıp satılarak elde edilen gelirlerden oluşmakta “ diye belirtti.

Valilik, belediye, halk eğitim ve milli eğitim müdürlüğü ile birlikte yapılan ortak çalışmalar sonucunda çok önemli ilerleme kaydettiklerini belirten Sayın Fatma TABANLI; “ Her bireyin yapabileceği muhakkak bir şeyler vardır. Bizler, sizler gibi duyarlı vatandaşlarımızın desteğiyle vakfın sürdürülebilirliği devam etsin istiyoruz. Herkesin vakfımıza sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanımız Sayın Rahmi KULA ise ; “ Her birey aslında bir engelli adayıdır. Bizler toplum olarak konuya çok fazla duyarlı olmalıyız ki oluyoruz da… Genç işadamları olarak elimizden geldiği kadar sizlere destek vermeye hazırız “ dedi.

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.