İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

GÜNMARSİFED TR22 Bölge İş İnsanları Buluşması

Derneğimizin bağlı olduğu Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) ‘nun  düzenlediği “TR Bölge İş İnsanları Buluşması” toplantısı ve sektör masa buluşması 15 Nisan 2016 tarihinde Bandırma’da geniş katılım ile gerçekleştirildi.

SÜTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD eski Başkanı Sayın Muharrem YILMAZ’ ın onur konuğu olduğu toplantıya ayrıca CHP Milletvekili Sayın Mehmet TÜM, Bandırma Belediye Başkanı Sayın Dursun MİRZA, DOĞTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Davut DOĞAN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Şadan DOĞAN ve BANVİT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer GÖRENER’ de teşrif ettiler.

Başkanımız Rahmi KULA ile birlikte üyelerimizin de katıldığı toplantıda; Balıkesir Sanayi ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Sayın Abdullah BEKKİ, Bandırma Genç İş Adamları Derneği ( BANGİAD) Başkanı Sayın İsmail ÇOBAN, Bandırma Sanayici ve İşadamları Derneği (BANSİAD) Başkanı Sayın Yalçın CÖMERT, Çanakkale Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Sayın Erdal AKARSU, Biga Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD )Başkanı Sayın Zekai BAŞ ile birlikte derneklerin üyeleri de hazır bulundular.

GÜNMARSİFED' i tanıtıcı bir slaytla başlayan toplantıda BASİAD Başkanı Sayın Yalçın CÖMERT yaptığı konuşmasında, ''Bugün Bandırma'da sizlere ev sahipliği yapmaktan çok mutluluk ve onur duyuyorum. Amaç bizlerin bir araya gelmesi, birbirimiz ile tanışmak, iş ilişkilerimizi geliştirebilmek, birbirimizi anlayabilmek ve son 10 yıldır Güney Marmara Bandırma'da gözlemleyebildiğim kadarıyla Balıkesir'de keza öyle hızlı bir değişim sürecine girmiş bulunmaktayız. İstanbul'da ki, Bursa'da ki, İzmit'de ki sanayi yatırımları Güney'e doğru kayarak Balıkesir'de yatırımlar devam ediyor. Diğer taraftan bölgemizde Bandırma'da Şirinçavuş bölgesinde ilk Sabancı doğalgaz çevrim santralı başladı. Bandırma tarım ve hayvancılık ve sanayi ile giderken enerji yatırımlarıyla geldiği ve gene basında da bir liman projesi gündeme gelmekte. Bandırma yeni bir lojistik merkezi olacak. Bu toplantıyı çok anlamlı buluyorum''dedi. 

GÜNMARSİFED Başkanı Sayın İsa Tamer ÇELİK ise yaptığı konuşmada, ''Biz bu ülkeye istihdam yaratacağız. Bizim başka bir amacımız yok. Çeşitli çalışmalar yapacağız. Hep güzel şeyler konuşuluyor. Dedik ki icraat yapalım. İnternet'te bir sanal fuar yaparak bölgemizi bütün Dünya'ya açalım. Bunu yanında ilk önce bölgedeki iş adamlarıyla birbirleriyle tanışmasını sağlayalım dedik. Yakın zamanda bölgemize stratejik yatırımlar yapmak isteyen ve üretim yapmak isteyen yatırımcıları çağırarak, sizler ile buluşturarak finansla ilgili sıkıntıları bir an önce atmak için inşallah çalışmamız olacak. Türkiye'nin ve bölgenin en büyük ve en çok iş potansiyeli KOBİ’ler. Kobilerimizin tüm sorunlarıyla ilgili yapılan bütün çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Kobilerin yükselmesi için verilen kredileri ve yatırımları heyecanla takip etmeye çalışıyoruz. Ancak Türkiye'de enteresan şeyler oluyor. Biz mesela geçmiş dönemde Basel II diye bir şey vardı. Basel I bankaların uyumu BASEL II de Türkiye'de ki Kobilerin finansman ile ilgili veya bütçelerinin uyumuyla ilgili bir proje attılar önümüze. Evet çok güzeldi bizde bilançolarımızı buna göre ayarladık. Matrah arttırmaya gittik. Ama bugün gelinen nokta da bakıyorsunuz Bankalar sizden ipotek istiyor. Gene verdiği kredinin nakit karşılığı bloke istiyor. Bilançolarımız düzeltmek için hakikaten çok iyi paralar harcadık. Şimdi kimse bilançoya bakan yok. İpoteğin varsa para var. Verdiği kredinin yüzde 25'ini bloke yaparsın para var. Bizim muhakkak bu ipoteğe dayalı ve tapuya dayalı sistemden çıkmamız lazım. Yatırıma yönelik ve projeye yönelik finasmana muhakkak ulaşması lazım'' dedi.

SÜTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD eski Başkanı Sayın Muharrem Yılmaz ise, ''Buradaki varlığınız çok kıymetli. Sizleri ayrı ayrı kutluyorum. Bizler yaşadığımız toplumun kaynaklarını kullanmakla yetkilendirilmiş insanlarız. İş insanları kaynakları kullanıyorlar ve insanları yönetiyorlar. Toplumsal hareketin toplumsal dinamiğin en merkezinde bulunan ekonomik faaliyeti kararlarıyla etkiliyorlar. O bakımdan iş dünyası insanlarının aynı zamanda yetkilerini kullandıkları bu toplumun gelişimi ile ilgili duyarlılık göstermeleri bu konuda bir araya gelerek taraf olmaları bir araya gelerek fikir ve eylem üretmeleri çok değerli ve çok önemlidir. Bizler kullandığımız kaynakları birer tarlaya ekilmiş tohum gibi görürsek eğer verdiğimiz emekleri ve sermayelerimizi ekilmiş birer tohum gibi görürsek bu tohumun sağlıklı yeşermesi için çiftçi iseniz Allah'a dua ediyorsunuz hava, iklim, atmosfer ve koşullar iyi gitsin bu tohum yeşersin diye. İş insanlarının ektiği tohumları yeşermesi için de toplumsal hayatın ekonomiyi çerçeveleyen sosyal hayatın, siyasal hayatın verimliliği düzgün iyi bir atmosfer beklemesi lazım. Burada elimizi açıp Allah'a dua etmekten öte yapmamız gereken işler ve sorumluluklar var. O bakımdan bu tür örgütlenmelerin bu sorumlulukları yerine getirmek konusunda duyarlılık gösterisi olduğunu ve duyarlılık sahibi insanların da bu toplantıları gerçekleştirmelerinde çok büyük kıymet duyarak saygı duyuyorum''dedi.

DOĞTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Davut Doğan’ın konuşması katılımcılar tarafından ilgi ile dinlendi. Sayın Davut DOĞAN Şirketleşme hikayelerini anlatarak bölgedeki yeni fırsatlar hakkında bilgiler verdi. Kendisi de melek yatırımcı olan Sayın Davut DOĞAN Melek Yatırımcılık hakkında bilgiler vererek iş fikri olan yatırımcılara ortaklık aşamasında yardımcı olabileceklerini ve yol gösterebileceklerini söyledi.

Toplantının ilk bölümünün ardından GÜNMARSİFED’ in web sitesinden linki bulunan ve sadece üyelerin kullanımına açık olan portalının tanıtımı yapıldı. Portal tanıtımının ardından sektör masa toplantıları gerçekleştirildi.

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.