İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor !

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor konulu eğitim seminerimiz 22 Aralık Salı günü, üyelerimizin de katılımlarıyla Karesi Avm toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İZGÖREN Akademi Eğitmenlerinden Sayın Gökhan OKÇU’ nun sunumuyla gerçekleştirilen seminerimizde, tüm dünyada insanların sıkça kullandığı beden dilinin, kişiler üzerindeki etkisini ve  kültürler arasında nasıl farklı algılandığını anlattı.

Öncelikle Türkiye’de birçok ili gezdiğini ve buralarda beden dilinin farklılıklarını inceleme fırsatı bulduğunu belirten Sayın Gökhan OKÇU; “ İletişim üç kanaldan oluşur, söz, ses ve beden dili. Yapılan araştırmalarla mesajın ulaşma kanallarından sözün % 7, sesin % 38, beden dilinin ise % 55 oranında etkili olduğu belirlenmiştir.

Dünya genelinde yapılan reklam ve pazarlama yöntemlerinin olumlu sonuç yaratması etkisiyle  kullanılan imge ve karakterlerin; gülen surat, onay anlamındaki tik işareti ve eller açık bir şekilde tutularak, vb. verilen mesajlardan oluştuğunu belirten Sayın Gökhan OKÇU, ellerin kişiler arasındaki yarattığı algılardan bahsederek “Ellerin açık şekilde tutularak karşı tarafa yöneltilmesi bana güven mesajı verdiğini, tam tersi olarak ellerin kapalı vaziyette bir masa üzerinde tutulması bilgi kısıtlaması yapılarak karşı tarafı bilgiye kapattığımızı, ellerin kenetli olması endişeli veya sıkıntılı olunduğunu ve bununda daha sonra yüzümüze yansıdığını, bir şey için talepte bulunacak kişinin ellerini önde birleştirdiğini talebi alanın ise ellerinin arkada kenetlendiğini, tek elimizi havaya kaldırarak karşıya doğru yöneltip hafif bir baskı hareketi yaptığımızda ise karşı tarafı durdurma anlamında uyardığımızı ve bu kişinin bilinçaltına da bu mesajları verdiğimizi bildirir” dedi.

Tokalaşmanın ise kişiler arasında en çok veriyi veren algı olduğunu dile getiren Sayın Gökhan OKÇU; sıcak el ile tokalaşmak daima olumlu etki verecektir. İki kişinin tokalaşmasının ardından birinin diğer eliyle karşı tarafın omzuna yada koluna elini koyması ise üstünlük anlamına gelir, kişiler arasında hiyerarşik bir durum var ise astların üstlere dokunması ise saygısızlık olarak addedilmektedir, dedi.

Diğer beden dili özelliklerinden bahseden Sayın Gökhan OKÇU ; Parmakla dokunmanın genel anlamıyla olumsuz etki yarattığını , tarihsel süreçte sivri nesnelerin insanlara hep zarar veren şey olarak algılandığını söyledi. İşaret parmağı ileriye doğru uzatıldığında geleceği işaret ederken, aynı zaman da karşı tarafa doğru sallandığında karşımızdakinin sinirlenmesine sebep olduğunu, işaret parmağının tehdit parmağı olduğunu ve siyasi arenada çok sık kullanıldığını dile getirdi. Kolların kavuşturulmasının ise kapanma yoluyla bayanlarda savunma anlamına geldiğini, oturuş esnasında bacakların yönünün ilgili ya da ilgisizliği belli ettiğini ve bu vücut dilinin de  siyasi arenada sıkça kullanıldığını belirten Sayın Gökhan OKÇU, vücut dilimizdeki bir diğer mesaj yolu ise gözlerimizdir. Gözbebeklerinin büyüyüp küçülmesi kişide korku, heyecan gibi hislerin var olduğunu, birine bir şey anlatırken talebimizi alıp almadığını kişinin göz hareketlerine bakarak anlayabileceğimizi belirtti.

 “ Konuşurken bir şey söylemeyebilirsiniz ama susarken asla !!! “

Duygularımızın devreye girdiğinde, beynimizde ne varsa vücudumuzun da onu yansıttığını söyleyen Sayın Gökhan OKÇU, yaşadığımız çevrede vücut dilimiz karşı tarafa sürekli mesajlar verir ve sözlerimizle ifade edemediğimiz birçok şeyi sadece birkaç hareketimizle bile anlatabiliriz, dedi.

Sayın Gökhan OKÇU, vücut dilinin etkilerini seminerimize katılan misafirlerimizle birlikte canlandırdığı örneklerle anlatarak  katılımcıların eğlenceli ve hoş vakit geçirmelerini sağladı.

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.