İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

Yemekli Toplantı Konuklarımız Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyeleri

Derneğimizin aylık olağan yemekli toplantısı geçtiğimiz gün Otel Basri toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Davut DOĞAN, Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gıda ve Perakende Grup Başkanı ve aynı zamanda  BİGA Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadan DOĞAN ve Güney Marmara Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GÜNMARSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İsa Tamer ÇELİK’ i ağırladığımız yemekli toplantımızda dernek üyelerimiz de hazır bulundular.

Yapılan ve yapılması planlanan faaliyetlerden bahseden Başkanımız Sayın Rahmi KULA yaklaşan Almanya/Hannover Sanayi Fuar gezisinden bahsederek; Bizler elimizden geldiğince faaliyet takvimimizi dolu tutmaya ve çalışmalarımızı aksatmamaya çalıyoruz. Geçen ki toplantıda da dile getirmiştik, artık sayılı günler kaldı. 41 kişilik bir grupla, iki hafta sonra Almanya/Hannover Sanayi Fuar’ına katılacağız. Herkes bireysel olarak mutlaka bu tür organizasyonlara katılmıştır fakat, BAGİAD olarak ilk kez yurtdışı gezisi düzenliyoruz.Fırsat buldukça bu tür programları ajandamıza almaya , ufkumuz genişletecek faaliyetlerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

Önümüzdeki aylarda yine buna benzer gezilerimiz, toplantılarımız, konferans ve seminerlerimiz olacak diyen Başkanımız Sayın Rahmi KULA;”   Bunların yanı sıra üye alım çalışmalarına devam ediyoruz. Aramıza yeni katılan üyelerimiz  Sayın Ufuk TURGAYGİL (Halil Ufuk Turgaygil  Banvit Damızlık Tavuk Çiftliği),  Sayın Adem AYTİMUR ( Ayteknik Elektrik. Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti. ) buradalar.  Kendilerine tekrar hayırlı olsun ve hoş geldiniz diyorum” dedi.  

Başkanımızın konuşmasının ardından üyelerimiz kendileri ve şirketleri hakkında kısaca bilgi verdiler.

Doğtaş Mobilya A.Ş.’ nin kuruluşundan itibaren kat edilen yolları , zorlu hayat şartlarına rağmen başarı basamaklarının nasıl tek tek çıkıldığını anlatan sunumuyla söz alan Sayın Davut DOĞAN ; “ 27 yıl önce Biga’da kahvehanemizde çay satarken başladığımız bu yolda babamızın emeği çok . Çünkü bize güvendi.  Altı kardeşten en büyüğü benim. Parasız yatılı okulda okuduktan sonra memuriyet hayatına adım attım. Fakat bazı nedenlerden sonra istifa etmek  zorunda kaldım.  1987 yılında memurluktan istifa ederek attığım ilk girişimcilik adımında küçük kardeşimle birlikte yine aynı yılın haziran ayında  Doğtaş Mobilya A.Ş.kurduk. Önceleri küçük bir atölyede çek-yat imalatı yaparak köylerde  satmaya  başladık. Yaptıklarımızı günü gününe sattık, ertesi gün yine imalata devam ettik. Diğer kardeşlerimde 18 yaşını doldurduklarında onları da ortak yaparak işlerimizi daha da ilerletmeye başladık.

Mobilya mağazamızın ilkini Çan’ da açtık . Sonra sırasıyla Çanakkale , Bandırma ve İstanbul olmak üzere değişik il ve ilçelere yöneldik. Mağazalaşma dönemimizde modüler mobilyaya geçiş yapmaya karar verdik ve Kelebek mobilyanın ürünlerinin benzerlerini yaparak satışını yapmaya başladık. Bundan sonra artık bayiliklerimizi vermeye başladık. İşlerimizin oldukça geliştiğini gördüğümüzde ilk ihracatımızı Arnavutluk ‘ a yaparak, Arnavutluk, Hollanda, Makedonya , Bulgaristan ve Almanya’ da ortaklı şirketlerimizi kurduk. 1997 yılında adım attığımız marketçilik sektöründen, bize göre olmadığını anladığımızda 2007 yılında ayrıldık. Açmış olduğumuz 3 marketi Carrefoursa’ ya sattık. Alışveriş merkezi , benzin istasyonu ve  inşaat sektörüne girişimizin ardından 2005 yılında yatak fabrikamızı da açtık” dedi.

Başarılı  çalışmalarının yanı sıra yaptıkları başarısız girişimciliklerini de esprili bir dille anlatan Sayın Davut DOĞAN; “ Öncelikle 6 kardeşten şuan 21 kişilik kocaman bir aile meclisimiz var, bununla gurur duyuyorum. Bu benim hayatımdaki en büyük şansım. Şans olarak adlandırdığım bir diğer olay ise kazı kazandan büyük ikramiye kazanmış olmam. Başarısızlarımız ise , Irak’da açtığımız mağazamız, Evim İnşaat Projemiz ve Sucuk fabrikamızdır. Başarısızlıkların insanın hayatına pozitif yönde anlamlar kattığına inanıyorum. Başarısızlar elbette olacak. Girişimciliğin diğer adı zaten risktir. Pes etmemek önemlidir. Birlikte hareket etmek daha da önemlidir. Henry Ford’ un bir sözünü kendime prensip edinmişimdir . Birlikte olmak bir başlangıçtır. Birlikte kalmak ilerleme getirir…

Şirketlerindeki  10 maddelik yönetim stratejilerinden bahseden Sayın Davut DOĞAN ;“  Özellikle yazılı bir anayasanız olmalı. Kim ne zaman ne yapmalı , kime ne görev düşüyor bilinmeli . İşleriniz belli kurallar çerçevesinde ilerlemeli. Sizlere vereceğim en önemli tavsiyem budur. Yeniliklere açık olun, beyin savaşları yapabileceğiniz toplantılar yapın, herkes fikrini açıkça dile getirebilmeli. Danışma kurulu oluşturun, bu kurulda sizden bağımsız kişilere görev verin bu size ,sizin göremediğiniz ama başkalarının farkına varabildiği yenilikçi düşünceleri verecektir.

Bugün itibariyle geldiğimiz yere baktığımızda , sektörde ilk iki şirket arasında yurt içinde 350 mağaza, yurt dışında Dubai , Mısır gibi arap ülkelerinde de mağazalarımız bulunmaktadır. Mobilyada Doğtaş – Kelebek , Perakende satış mağazalarımız, Enerji sektöründe Hes- Res – Termik Santral, Elektrik satış Doğankent A.Ş., Gıdada Kufta, İnşaatta Doğ- Yap A.Ş. ve Havayolunda ise Doğan Hava Yolları A.Ş. şirketlerimiz arasındadır”  dedi.

Sosyal sorumluluk projeleri, Üniversiteler ile yapılan işbirlikleri, sanatsal ve kültürel alandaki faaliyetlerinden de kısaca bahseden Sayın Davut DOĞAN ;“ Yapacak işimiz çok , kaybedecek vaktimiz yok ! diye sözlerine ekledi.

Yapılan sunumun ardından soru cevap kısmına geçilirken konuklarımızın, üyelerimizin sorularını  yanıtlamasının ardından  Başkanımız Rahmi KULA yemekli toplantımız anısına Sayın Davut DOĞAN ve Şadan DOĞAN’ a plaket, yağcı bedir halısı ve Balıkesirspor forması hediye etti.

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.