İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

Liderliğe İnanmak

Management Centre Türkiye Danışman ve Koç‘ u Sayın Mehmet Yıldırım ÖZEL’ in konuk olduğu yemekli toplantımız 6 Kasım Perşembe günü  52 Evler Et Lokantası’ n da gerçekleştirildi.

Sayın Mehmet Y. ÖZEL programına önce Derneğimiz ve Balıkesir Üniversitesi Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortak hazırlanan etkinlik çerçevesinde Balıkesir Üniversitesi öğrencilerine verdiği  Liderliğe İnanmak konulu konferans ile başladı. Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi amfi salonunda gerçekleştirilen konferansa, Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  Dekanı Prof. Dr.  Sayın Abdullah YILMAZ, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı  Sayın Suat KARA , Başkanımız Sayın Rahmi KULA ve  yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte yüzlerce öğrenci katıldı .

Başkanımız  Sayın Rahmi KULA yaptığı açılış konuşmasında ; “ Balıkesir Üniversitesi ile böyle güzel bir etkinliği ilk kez yapıyoruz. Bundan sonrada farklı etkinliklerle bir araya gelmeyi isteriz. Hepimiz için önemli olan liderlik konusunu,  alanında çok başarılı bir isim olan Sayın Mehmet Yıldırım ÖZEL bizlere anlatacak ve fikirlerini bizlerle paylaşacak. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgi bizleri çok mutlu etti, bunun için sizlere çok teşekkür ediyorum.  Hepinize tüm hayatınız boyunca  başarılar diliyorum “ dedi.

Üniversite öğrencilerine liderlik ve lider olma konusunda bilgiler aktaran Sayın Mehmet Y. ÖZEL, “  İşe liderlik nedir, sorusuyla başlamak istiyorum. Kısacası liderlik yüzeysel anlamda kendimizi anlayabilmek , kendimizi tanıyabilmek ve kendimizde olan etkileri topluma sunabilecek bir takım değerleri adım adım gerçekleştirebilmek yolculuğudur. Yaşamımızda potansiyel dediğimiz gücün insanoğlu için en değerli hediyelerden birisi olduğunu düşünüyorum. Kendisine doğru sorular soran insanın , kendine yepyeni yollar açma ve böylece kendisini geliştirme şansını yakalayacağına inanıyorum. Hayatınızın her evresinde  parazitler olacaktır. Bunlar, Ben yapsam ne olacak ki? Ne faydası olacak ki ? dediğimiz iç parazitler , Sen yapsan ne olacak ki ? Yapamazsın , beceremezsin! diyen dış parazitler. P= P - P olabilir mi? Evet, olabilir. Performans = Potansiyel – Parazit , parazitleri en aza indirgeyin , potansiyelinizi artırın ki performansınız artsın.

Sayın Mehmet Y. ÖZEL sunumunda ünlü yazar ve kişilerin sözleri ile hazırladığı videolarla liderlik konusunu daha da pekiştirerek anlatırken, aynı zamanda  dinleyenlere sorularda yönelterek konferansın interaktif şekilde devam etmesini sağladı . Öğrenciler ise eğitimle ilgili notlar aldılar. Sayın Mehmet Y. ÖZEL konferans sonrası Liderliğe İnanmak adlı kitabını öğrenciler için imzaladı.

Üniversite programı sonrası akşam yemeğinde üyelerimiz ile bir araya gelen Sayın Mehmet Y. ÖZEL  bu kezde üyelerimiz için liderlik konusunu ele aldı.

 Sayın Mehmet ÖZEL ; “Sizler işinizin patronu ve birer lidersiniz. Çalışanlarınız ile iyi birer ekip oluşturun. Birlikte hareket edin. Bir Afrika deyişi vardır, Eğer hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte… Ekibinizi farklı karakterdeki insanlarla oluşturun, doğru zamanda sizde benzemeyen kişileri yanınıza almanız faydalı olacaktır. Fakat size benzeyen ve sizin gibi düşünenlerle çalışmak aynı yolda devam etmenize neden olacaktır “ dedi.

Sözlerine, Peki iyi bir lider nasıl olmalıdır ? diye devam eden Sayın Mehmet ÖZEL ,” İyi lider ekibini dinlemeli ama nasıl hareket edeceğini kendi belirlemelidir. Kobiler genelde neden büyüyemiyor çünkü patronlar kendilerine sunulan fikirleri ya çok maliyetli buluyor ya da şimdi sırası değil diyor. İyi bir lider kararlı olmalıdır. Önce kendine inanmalıdır ki ekibine de bu duyguyu verebilmelidir. Şunu kendinize sorun siz iki yıl  yahut beş yıl sonra şirketinizi nerede görmek istiyorsunuz? Kendi markanızı geliştirmek adına neler yaptınız? Dört önemli maddedir ki , Değerler; olmazsa olmazlarınız, pusulanız, Misyon; var olma nedeniniz , Strateji; izlenecek yollar  ve son olarak ta Vizyon;  arzulanan gelecek bunlar markanız için önem vermeniz gerekenlerdir.Ne? Nasıl? ve Neden?  sorularını kendinize sıkça sorun. Özelliklede neden sorusunu sorun , buna cevap verebilmek çok önemlidir “dedi.

Sizler işinizde çok başarılı birer patronsunuz. Ekibinizi iyi kurun, yeniliklere açık olun , değişik fikirleri önemseyin. İlimizin ve ülkemizin gelişimi için sizler önemlisiniz. BAGİAD büyüyecek ki Balıkesir büyüsün…  diyerek sözlerini sonlandıran Sayın Mehmet Y. ÖZEL yemekli toplantı sonrasında üyelerimizin sorularını yanıtladı, ardından  Başkanımız Rahmi KULA  yemekli toplantı anısına kendisine plaket takdim etti.

 

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.