İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

Yemekli Toplantı Konuğumuz Microsoft Eski Genel Müdür Yrd. Mustafa ÇAĞAN

Derneğimizin aylık olağan yemekli toplantısı 24 Ekim 2013 Perşembe günü Balıkesir Tenis İhtisas Kulübü’ n de  ( BATİK) gerçekleştirildi.

Microsoft Türkiye Eski Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ÇAĞAN’ ın katıldığı yemekli toplantımızda üyelerimiz de hazır bulundu.

Açılış konuşmasını yapan Başkanımız Rahmi KULA, geçtiğimiz aylarda  yapılan etkinliklerden kısaca bahsederek ;”Önceki yemekli toplantımızda sizlere ve çalışanlarınıza yönelik eğitim ve seminerlere dayalı olacak toplantılarımızın olacağını belirtmiştik. KOSGEB ile görüşmelerimizin sonucuna istinaden, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimimiz ,26 Kasım – 9 Aralık  2013 tarihleri arasında yapılacak olup, gerekli hazırlıklarından tamamlanmasının ardından duyurular KOSGEB’in resmi sitesinde ve ilimizin çeşitli yerlerinde ilan edilecektir.Genç girişimcilerimiz  için yararlı olacağını düşündüğümüz bu programın ilgi görmesini umut ediyorum” dedi.

İleriki günlerde gerçekleşecek programların bilgisini veren Başkanımız;  İZGÖREN Akademi Eğitmeni Sayın Ahmet Şerif İZGÖREN’ in katılımıyla gerçekleştireceğimiz  Süpermen Türk Olsaydı  isimli  eğitim seminerimiz  6 Kasım 2013 Çarşamba günü Karesi AVM toplantı salonunda yapılacaktır. Herkes için verimli  bir eğitim olacağını düşündüğünü belirten Başkanımız kendilerini tanıtmak üzere yeni üyelerimize söz verdi.

Başkanımızın konuşmasının ardından söz alan Microsoft Türkiye Eski Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ÇAĞAN’ hazırladığı sunum ile bilişim sektöründeki gelişmeleri hakkında bilgiler verirken aynı zaman da 26 yıllık profesyonel iş hayatındaki tecrübeleri aktardı.

            26 Yıllık profesyonel iş yaşamını 30 Eylül tarihinde sonlandıran Microsoft Türkiye Eski Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ÇAĞAN bilişim sektörünün Türkiye’ nin kalkınmasında önemli bir rol üstleneceğini söyledi.Bilişim sektörünün gün geçtikçe gelişeceğine değinerek,Türkiye’ deki sektör payının 25 milyar dolardan daha yukarılara çıkması gerektiğini ifade etti.” Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’ n de yönetim kurulundayım. Burası 1979 yılında kurulmuş ve Türkiye’ de bilişim sektörünün en büyük derneği.Bilişim sektörünün yaptığı cironun yüzde 90’ nı bu dernekteki şirketler gerçekleştiriyor.200’ e yakın üyesi var.Burada amacımız Türkiye’ de bilişim politikasında etkin olmak ve bilişimin önemsediği bir sektör haline gelmesi.Çünkü bilişim şuanda olması gereken yerde değil.Bunun ne zararı var ? Bilişim çok olsun bilişimciler para kazansın değil.Bu da tabi bir amaç , onlarda bu ülkenin evlatları para kazansınlar.Ama bilişimin geliştiği ülkeler daha iyi kalkınmışlar.Çok net gözüküyor.Bugün dünyanın en çok kişi başı milli geliri yüksek olduğu ülkelere baktığımızda bunların bilişim harcamaları yüksek.Bilişim doğru kullanıldığı zaman aslında refah getiriyor ve bu doğru şekilde yapılırsa da Türkiye’ de de gelişimin daha anlamlı , daha iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

DÜNYADA BİLİŞİMDEKİ YENİ TRENDLER

Dünyada ileriye baktığımızda ne gibi trendler var? Dünyada bununla ilgili olarak dört tane trendten bahsediliyor. Bunun yanında bir de beşincisi var ve bazı şirketler kendi stratejisine göre bunu değiştirebiliyor. Mobilite kesinlikle bir tane trend. Yani görünen şu; bu mobil olmak, her yerden her şeye ulaşmak önümüzdeki 10-20 senede bizim gündemimizde olacak. Hepimiz çok kolaylık sağladığı için bunu çok seviyoruz. Firmalar da buna yeni çözümler getirmeye çalışıyorlar. Artık her şeyi bir şekilde masaya oturmadan, erişimimizi yapar hale geliyoruz. Burada da önümüzdeki dönemde çok ciddi yatırımlar olacak.

İkincisi sosyal ağlar. Bu hakikatten eskiden Facebook kişisel birşeydi. Ama şimdi artık bütün şirketler orada, bütün pazarlar orada yapılıyor. Bu sosyal ağlar artık iş hayatının da bir parçası oldu. Bir çok iş modeli bunların üzerine geliştirilmeye başlandı. Dolayısıyla bu da şirketler kendi sosyal ağlarını kuruyor. Yani yeni yeni iş modelleri geliştirip, önümüzdeki dönem için buraya çok kafa yoruluyor. Burada çok para dönecek. Bilişim sektöründe çok para harcanacak ve kazanılacak.

Üçüncüsü bütün buradaki herkesin cep telefonunda bir sürü datalar var. Bu datalar bir yerlere gidiyorlar, bu datalar indiriliyor. Bu dünyadaki 7 milyar insanın yarısından fazlası akıllı bir telefon, akıllı bir cihaz kullanıyor. Bu böyle olduğu için de bütün bunların datası bir yerde yönetilmek zorunda. Her sene, ondan önceki senenin datası kadar yeni data üretiliyor. İnanılmaz büyüklük ve bunun yönetilmesi lazım. Bunlar hangi merkezlerde nasıl yönetecekler burada çözümler geliştiriliyor.  Hem dataların volümünü azaltmak, hem de bunların birbirleriyle etkileşimini sağlamak için çözümler geliştiriliyor.

Bir de bununla bağlantılı dördüncü tred ise bulut. Yani bu eskiden herkes bilgisayarına yazılım koyuyordu ve onu kullanıyordu. Şu anda bilgisayarınızda hiçbir şey olmasına gerek yok. Her şey internetten kullanıyorsunuz. Aynı şekilde bu bulut hizmetleri bir yerlerden geliyor. Bunları uygun şekilde müşteriye vermek, yeni bulut hizmetleri geliştirmek. Her şey biryerden buluta gidiyor oradan sağlanıyor. Bu da dördüncü bir trend.

Bazı firmaların burada olmayan, söylediği bir trend daha var. Özellikle telekom şirketleri bunu seviyorlar. Makina makina ileşitimi. Örneğin; biz bir cihaza bakıyoruz, bir bilgi alıyoruz ve bir işlem yapıyoruz. Şimdi artık bu biz olmadan makinadan gelen bilgiyi bir başka makina alıyor, işliyor ve prosesi devam ettiriyor. Bu da beşinci trend. Artık biz olmadan iki sim kartı arasında konuşup işleri hallediyor olacaklar.

PROFESYONELLİK Mİ? KENDİ İŞİNİZ Mİ?

Üyelerimize kendi profesyonel iş hayatında elde ettiği tecrübeleri de aktaran Sayın Mustafa Çağan 4 yıldan bu yana kendi işindeki deneyimlerini de paylaştı. Sayın Çağan şunları söyledi:

"Biraz da kendi tecrübelerimden bahsedecek olursam; ben 26 sene profesyonel olarak çalıştım ve 4 sene de kendi işimi yapıyorum. Ne farklılıklar var? Ben maaş alandım şimdi maaş veren durumundayım. Profesyonel yaşamın rahatlığı var ödemeler açısından. Sizin işiniz iyi veya kötü gitse de düzenli bir ödeme yapılıyor, kendi işinizde olduğu zaman bu ortadan kalkıyor. Bu ay para kazanıyorsunuz iyisiniz, diğer ay para kaybediyorsunuz kötüsünüz. Profesyonel hayatta stres var. Ama bu stres orada yok. Ben Koç Grubu, Siemens, Microsoft'ta çalıştım ve burada her şey tanımlanmış. Seyahate izin mi alacaksın şu forma tıkla, maaşım yatıyor vs. herşeyin bir süreci var. Bunlar tanımlanmış. Kendinizde ise herşeyi sıfırdan kendiniz kurmanız gerekiyor. Düzen çok güzel bir şey. Özellikle genç yaşlarda iyi, ama ileriki yaşlarda düzeni kendimiz kurma ihtiyacı duyuyorsunuz. Bu düzende bir şeyi değiştirmek istediğinizde her şey mümkün olmayınca da 30'lu yaşlarda buğuz etmeye başlanıyor dedi.

Sunumunun ardından üyelerimizin sorularını yanıtlayan Mustafa ÇAĞAN a , Başkanımız Rahmi KULA  saat kulesi şeklinde plaket hediye etti.  

 

                                                                                      

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.