İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

Geleneksel İftar Yemeği

Derneğimizin geleneksel iftar yemeği 1 Ağustos Çarşamba günü 52 Evler Et Lokantası? n da gerçekleştirildi.Geleneksel iftar yemeğimizde üyelerimizin yanı sıra Balıkesir Sanayici ve İş Adamları derneği ( BASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İsa Tamer ÇELİK ve BASİAD Yönetim Kurulu Üyeleri , Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (Balıkesir Temsilciliği- TÜMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Eşref KOÇAK ve TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri , Balıkesir İş Adamları Derneği (BİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mümin TEMEL ve BİAD Yönetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu. İftar yemeğimize ayrıca; Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Murat Kantarcıoğlu? da katıldı .    

 İftar yemeğimizin açılış konuşmasını yapan Başkanımız Mert YAVUZ  dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek ; ? Sizlerle en son mayıs ayındaki yemekli toplantımızda bir araya gelmiş ve toplantıya katılan konuklarımızdan gündem konusu olan Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ilgili bilgiler almıştık. Onun öncesinde ailelerimizle birlikte kahvaltı düzenledik.Yine mayıs ayında BAGİAD Yönetim Kurulu olarak bağlı olduğumuz federasyonun  yönetim kurulu toplantısını derneğimizde gerçekleştirdik ve Balıkesir Ticaret Odası? na ziyarette bulunmuştuk.Bizler için dolu geçen mayıs ayının sonrasında tekrar birlikteyiz? dedi.

 Texas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Murat Kantarcıoğlu ? Teknolojinin Türkiye Ekonomisinde ve Türk Güvenliğinin Gelişimindeki Önemi ? konusundaki düşüncelerini üyelerimizle paylaştı.Murat Kantarcıoğlu sunumunda, teknolojik katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerektiğini vurguladı.Ayrıca Milli Güvenlik konusunda da dışa bağımlılığın giderilmesi için müteşebbislerin ve KOBİ'lerin harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Murat Kantarcıoğlu sunumunda ilk olarak teknolojik yüksek katma değeri olan ürünlerin neden Türkiye'de üretilmediğini sorguladı."Gittiğim her yerde karşıma şu sorular çıkıyor. "Hocam bir i-phone Türkiye'de yapılmıyor. Akhisar'da veya İzmir'de bir bilgisayar fabrikası kurmuyoruz. Buradaki eksikliğimiz nedir veya bunu nasıl yapabiliriz?" Öncelikle bana göre en önemli faktörlerden birisi pazar. Bunu işadamı olarak sizler benden daha iyi biliyorsunuz. Bir ürünün satılması için pazar olması gerekiyor. Bugün neden Türkiye'de gıda ve yan tekstil yaygın? Ben Akhisarlı'yım, Allah'tan Çin'de daha zeytin ağacı dikmediler çok fazla. Ki zeytinyağı üretip satabilmekteyiz. En azından belli bir miktarda zeytinyağı üretip satabiliyoruz. Fakat Çin ucuz işgücüyle girdiği zaman bir çok alanda önplana geçebiliyor. Fakat Amerika'da durum çok daha farklı. Çünkü teknolojik katma değeri olan ürünler var." Dedi. Katma değeri yüksek teknolojinin üretilmemesinin nedenini pazar sıkıntısına bağlayan Murat Kantarcıoğlu şunları ifade etti: "Peki neden i-phone Amerika'da veya Türkiye'de değil? Varsayalım siz 2005 yılında çok müteşebbis fikirle ortaya çıkıp bir i-phone, bir blackberry veya androit telefon yaptınız. Bu telefonu götürdünüz Türk Telekom'a benim böyle bir buluşum var dediniz. Tahmin ediyorum derlerdi ki; bunu Türkiye'de kim alır? Bunu kullanmazlar, kim telefondan internete girecek ne yapacaklar ki şeklinde size yanıt verirlerdi. Bunun sebebi de pazar olmaması. O yüzden bana göre olan şey Türkiye'de teknolojinin ve özellikle işadamlarının bu konuda pazar oluşturmalı ki insanlar teknoloji alanında yatırımlara girebilsinler.

  MİLLİ GÜVENLİĞİMİZ DIŞA BAĞIMLI OLMAMALI

Türkiye'nin Milli Güvenlik konusunda teknolojik gelişmeleri kendisinin yapması gerektiğine işaret eden Murat Kantarcıoğlu şu ifadeleri kullandı: "Bunun da bana göre en önemli sebebi Milli güvenlik alanı. Bugün Ortadoğu'da olan gelişmelerin farkındayız. İşte bir F-4'ümüz düşürülüyor. F-16'larımız var ama onların nerede nasıl kullanabileceğimiz konusunda şüpheler var. Çünkü uçağın içini biz yapmamışız ve bunları biz üretmemişiz. Bugün Münih'e gittiğinizde BMW Müzesi'ndeki tarihe baktığınızda Almanlar Birinci Dünya Savaşı'nda motor üretmişler. Daha sonra uçak üretmişler. Bugün dünya çapında bir otomobil firması olmuşlar. Aynı şekilde bugün Hawaii'ye gidip Pearl Harbor Müzesi'ni görürseniz bombalayan Japon uçaklarının motorları Mitsubishi'dir. Bu da bir sürpriz değildir. O yüzden bana göre çok kritik ihtiyacımız olan Milli Savunma sanayii alanında, eğer biz bunun şu kadarını Türkiye'de üreteceğiz desek ve bunu sırf Aselsan değil müteşebbis arkadaşlarla, KOBİ'lerle üreteceğiz. Bu projelerde bana göre yalnızca Milli Güvenliğimizi koruma altına almakla kalmayız, aynı zamanda buradan başka ülkelere teknolojimizi satabiliriz. Bana göre teknolojik açıdan katma değeri yüksek ürünler üretmemiz hem ekonomimize olan bağlantısı var, hem de Milli Güvenliğimiz için kendimize ait silahlarla Ortadoğu'daki gibi kargaşalara girebiliriz. Başka ülkelerden gelen taşıma suyla pek de yürümeyecek bu teknolojiye bağlı olmamamız açısından da önemli."  dedi.           

Yapılan sunumun ardından derneğimize katılan yeni üyelerimiz; Serdar YOLCU, Banu ÇİFTÇİ, Deniz DİNÇER ve Eralp ŞAYAKÇI? ya plaketleri takdim etti. 

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.