İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

BAGİAD KOBİ Desteklerini İnceledi

KOSGEB Balıkesir İl Müdürü İsmail Özdemir 'in konuk olarak katıldığı aylık olağan toplantımız önceki gece Otel Basri'de düzenlendi. Başkanımız Mert Yavuz toplantının açılışında gerçekleştirdiği konuşmada bir aylık faaliyetleri hakkıda dernek üyelerini bilgilendirdi. Yavuz konuşmasının başında EGİFED'de yapılan seçimlere değindi. Yavuz, "EGİAD; BAGİAD, MAGİAD, AKGİAD, NAZİLLİ  ve BANGİAD olmak üzere 6 derneğin bağlı olduğu EGİFED de yönetim kurulu ve diğer kurullar bazında derneğimiz 11 kişiyle temsil edildi. Diğer Giadların temsil sayılarına bakıldığında derneğimizin oldukça iyi olduğunu görüyoruz. Genel kurul sonucunda EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen EGİFED Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Yapılan kurul seçimlerinde ise EGİFED Yönetim Kurulu Asil üyeliklerine şahsım, saymanımız Niyazi Eğinlioğlu, Genel Sekreterimiz Refik Altan Yönetim kurulu yedek üyeliklerine seçilirken İ. Barış Aydın, Emrah Bilcanlı ve Rahmi Kula, Basın Sözcümüz Yücel Yılmaz Denetim Kurulu Üyeliğine, Danışmanımız Hakan Özdamar ve Sosyal Faaliyet Temsilcimiz Hamdi Dökücüoğlu HaysiyetDivanı üyeliğine, dernek üyemiz Fahri Ermişler ise Danışma Kurulu üyeliğine seçilmişlerdir." diye konuştu.

BAGİAD AİLESİ GENİŞLİYOR

BAGİAD'ın genişmelesi için yapılan çalışmalara da değinen  Başkanımız Mert Yavuz şunları ifade etti: "Geçen toplantımızda derneğimizi büyütmek adına çalışmalar yapıldığını ve üye alımlarına devam ettiğimizi söşlemiştik. Bu akşamda bizlerle beraber olan yeni üye arkadaşlarımızı takdim etmek isityorum. Balıkesir Kurye sahibi Erdoğan Demir, Yakamoz A.Ş. sahibi Ulaş Yazıcı, Albaraka Türk Balıkesir Şube Müdürü Tolga Aykanat hepiniz hoşgeldiniz. Üye alımlarında dernek üyelerimizin de katkıları büyük. Sadece yönetim içinde değil, diğer üyelerimiz vasıtasıyla da alımları gerçekleştiriyoruz. Yani hepbirlikte çalışıyoruz. Bunun için de ailemizin büyümesine katkı sağlayan üyelerimize çok teşekkür ediyorum.

 DEVLETİN İMKANLARINI KAÇIRMAYIN

BAGİAD Başkanı Mert Yavuz'un konuşmasının ardından ise KOSGEB Balıkesir Şube Müdürü İsmail Özdemir söz alarak KOBİ'Lere verdikleri destekler hakkında bilgiler verdi. Konuşmasında bir çok işletmenin kendilerine başvurmaktan çekindiğini dile getiren İsmail Özdemir, devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlanma noktasında önemli desteklemelerde bulunduklarını kaydetti. KOBİ NEDİR? KOSGEB Balıkesir Şube Müdürü İsmail Özdemir yaptığı sunumda ilk olarak KOBİ'lerni tanımını yaptı. Özdemir, "KOSGEB 1990 yılında kurulmuş, KOBİ'lere destek veren bir kurum. KOBİ tanımına giren firmalar 25 milyon TL bilanço toplamı olan ve 250'ye kadar işçi çalıştıran firmalardır. Bu rakamların altında kalan firmaların hepsi KOBİ tanımına uyuyor. KOSGEB yalnız bütün firmaları desteklemiyor. Tarım, hayvancılık, eğitim ve sağlık sektörü gibi sektörler KOSGEB'in destek kapsamı dışında kalıyor. Üretim, ticaret, hizmet sektörü, madencilik ve buna benzer sektörün destek kapsamı içinde yer alıyor. Firmanın ana faaliyetineKOSGEB'in destek verdiği sektörlerin içinde yer alması gerekiyor. 2009 yılından önce sadece imalat sanayiine, üretime yönelik destek veriyordu. 2009'da bir kanun değişikliği oldu. O kanun değişikliği ile beraber hizmet sektörü ve ticaret sektörü de KOSGEB'in kapsamına girdi. Böylelikle destek alanları artmış oldu.

 KOBİ PROJE DESTEK PROGRAMI KOSGEB'in Destek Programları hakkında da bilgiler veren İsmail Özdemir şunları kaydetti: "KOSGEB'in destek programlarından birincisi KOBİ Proje Destek Programı. İşletmelerde proje kültürünü artırma amaçlı ve kendilerinin firmaya özgü yapmak istedikleri, büyütmek istedikleri alanlarda hazırlayacakları projelere destek verilebiliyor. Programın süresi 3 yıl ve 150 bin TL'ye kadar destek verilebiliyor. Bunun tamamı hibe şeklinde verilebiliyor. Proje süresi en az 6 ay en çok 24 ay olabilir. Destek oranımız ise yüzde 50. KOSGEB'in desteklerinde yüzde ve para olarak üst sınırlar vardır. Mesela destek oranı yüzde 50 der ama en fazla 10 bin TL ödeyebilir. Yüzde 50'lik kısmı 10 bin TL'yi geçiyorsa aradaki farkı firmanın karşılaması gerekiyor. Proje konuları arasında ise kapasite geliştirme, marka oluşturma, bayi ağını genişletme, üretimdeki otomasyon gibi projeler desteklenebiliyor. Projeler içinde KOSGEB'in destek vermeyeceği konular da bina, tadilat, taşıt, vergiler gibi hususlar desteklenmiyor. Bunun dışında aklınıza ne gelirse, danışmanlık hizmeti, eğitim hizmeti, yazılım alımı, personel desteklemesi olabilir. Yalnız burada yeni istihdam edilebilecek personel destekleniyor. KOSGEB'in desteklemeleri bu konuda yılda 150 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu destekleme içinde KOSGEB'in makina techizata yönelik vereceği destek yüzde 10 ile sınırlı. Üst limit 150 bin TL olarak KOSGEB'in destek veridğini düşünürsek makina techizat ile ilgili 15 bin TL bir rakam kullanılabiliyor.

 TEMATİK PROJE DESTEĞİ KOSGEB'in desteklemeleri arasında yer alan Tematik Proje Destek Programı hakkında da bilgiler veren İsmail Özdemir şunları kaydetti: "İşletmeler için şu anda proje çağrısına çıkılacak. Öncelikli sektörler belirlenerek o sektörlere yönelik projeler sunulması gerekiyor. Bu programın ikinci kısmında ise meslek kuruluşları, odalar, dernekler KOSGEB'e proje sunabiliyorlar. 150 bin liraya kadar oda üyelerine veya meslek üyelerinin faaliyetlerinin geliştirilebilmesi için destek verilebiliyor. 24 aya kadar proje sürebiliyor. Burada makina techizat gibi şeyler desteklenmiyor ama üyelerin faaliyetlerini geliştirmeye yönelik projeler destekleniyor."  İŞBİRLİĞİ GÜÇBİRLİĞİ DESTEĞİ İşbirliği güçbirliği destek programında ise 5 aynı sektördeki firma bir araya gelerek ortak bir yapı kuruyorlar. Yani firmalar ortak oluyor. 250 bin TL hibe ve 500 bin TL'de geri ödemeli bir destek sözkonusu. Geri ödemeli olan kısımda banka teminatı isteniyon. 6-24 ay sürebilir. Bunda da makina techizat, personel desteklemesi yer alıyor. Firmalar iç birisi kapatmadan ortak olabilir, fakat bazıları da mevcut yerlerini de kapatarak ortak olabilir. Ama en az 5 firma gerekiyor. Üretim amaçlı, ortak pazarlama, ortak tasarım yapma amaçlı firmaların bir araya gelmesi lazım. Yeni kurulan firma hem ortakların işlerini yapıyor hem de dışarıya iş yaparak hayatlarını devam ettiriyor. Tekelleşmenin önüne geçilebilmesi için burada bir firma en fazla yüzde 30 ortak olabiliyor. İşbirliğini amaçlayın bir program.

AR-GE İNOVASYON DESTEĞİ Ar-Ge İnnovasyon Programında firmaların araştırma geliştirme projelerine destek olunabiliyor. Bu programda firma ve kişi olarak da başvuru yapılabilir. Kişi olarak başvuru yapıldığında 60 gün içinde yeni işletmesini kurmak zorunda, kuramazsa desteklemeye başlanamıyor. Programın ilk ayağında Ar-Ge İnnovasyon Projelerinde 100 bin TL deneme amaçlı hammadde, tesisat, malzeme ile ilgili hibe destek var. Bir de 200 bin  liralık geri ödemeli desteğimiz var. 100 bin lira da ayrıca bu projede çalışacak personelin maaşlarını da destekleyebiliyoruz. Bütün programlarda personel desteği yeni istihdamda gerçekleşirken, sadece bu programda mevcut personel de o projede görev alması kaydıyla desteklenebiliyor. Programın ikinci ayağında endüstriyel uygulama projesi dediğimiz bir kısmı var. Burada da prototibi ortaya çıkmış, daha önce bir devlet kurumundan Ar-Ge desteği almış, onun seri üretime geçme amaçlı firmaların makina techizata yönelik yatırıma destek verilebiliyor. Buradaki makina techizat desteği 150 bin lira hibe, 200 bin lira geri ödemeli, yine ayrıca yeni istihdam edilecek personel için de 100 bin liraya kadar destek sağlanabiliyor. Ar-Ge desteklemelerinde destek oranı yüzde75. Diğerlerinde genelde yüzde 50 destekleme verilirken Ar-Ge de ise bu rakam yüzde 75'e çıkabiliyor.

GİRİŞİMCİLİK DESTEĞİ Girişimcilik Destek Programı şu an için en yaygın olan bir destekleme programı. Burada uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenleniyor. Girişimcilik eğitimini bitirip sertifikasını alan kişiler işletmesini kurduktan sonra bir iş planı çerçevesinde KOSGEB'e başvuru yapılıyor. Eğitimde de zaten bu iş planının nasıl hazırlanmasına yönelik bir eğitim veriliyor. İşletmesini kurduktan sonra KOSGEB'e başvuruda bulunuyor. Proje geçerse 10 bin liralık makina techizat, ofis donanımı ile ilgili hibe destek var. 12 bin liralık işletme giderlerine yönelik aylık en fazla 1000 lira ödenebilen bir desteğimiz var. İşletme giderleri dediğimiz, elektrik, su, telefon paraları, yanında personel çalıştıracaksa onun ücretine karşılık bir ödeme yapılıyor. Toplam 12 bin lira toplam 24 ay sürebiliyor. Aylık 1000 lira kullandığında 12 ay, 500 lira kullanıldığında 24 ay sürebiliyor. Bunun yanında bir de 5 bin liralık kuruluş giderlerindeki harcama için destek verilebiliyor. Burada oda kayıtları, sicil gazetesinde firmanın yayınlanması, noter masrafları, yazar kasa alımı ile ilgili giderler destekleniyor. 70 bin lira da sabit yatırıma yani makina techizata yönelik bir desteğimiz var. Bu geri ödemeli bir destek. Bunu firmalar genelde kurulduktan bir yıl sonra kullanıyor. Yeni kurulan firmalar bazen banka teminatı almakta sıkıntı yaşıyor. Ayrıca firma biraz kendini görmüş oluyor. Buradaki geri ödeme de ilk proje başladıktan sonra ilk 3 ay hiç ödeme yapılmıyor. 4. ayda ödeme başlıyor ve 3 ayda bir ödeme yapılıyor. Yani 45 ay bu 70 bin lirayı kullanma şansı oluyor." dedi.   Üyelerimizin sorularını yanıtlayarak soru cevap şeklinde tamamlanan toplantının ardından,  Başkanımız Mert YAVUZ katılımlarından dolayı İsmail ÖZDEMİR'  e plaket sundu.Ayrıca derneğimize yeni katılan üyelerimiz Erdoğan DEMİR, Ulaş YAZICI ve Tolga AYKANAT' a plaketleri takdim edildi. 

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.