İLGİLİ KONULAR
Üye Ziyaretleri
CHP Mv. Sayın Ahmet AKIN ve CHP İl Yönetimi Derneğimizi Ziyaret Etti
BAÜ IEEE Topluluğu Öğrencileri Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Geleceği Yönetmek
TÜGİK 6. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Üye Ziyaretleri
BAÜ Borsa ve Yatırımlar Topluluğu Derneğimizi Ziyaret Etti
Üye Ziyaretleri
Üye Ziyaretleri

BAGİAD ın Gündemi Ekonomi Oldu

BAGİAD' ın aylık olağan yemekli toplantısı önceki akşam Otel Basri 'de gerçekleştirildi.Derneğimizin konukları ise İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. İzmir Şubesi , Şube Müdürü  Özgür İlke YERLİKAYA ; Şube Müdür Yrd. Bülent ERŞENER ,  Bölüm Yönetmeni Ercan OKUYUCU, İş Bankası Balıkesir Merkez Şubesi Şube Müdür Yrd.  Deniz ESMEZ, İş Bankası Balıkesir Yeni Sanayi Şubesi Şube Müdürü  Ergin SERİN, İş Bankası Manisa Bölge  Ticari Satış  Bölge Müdürü Şerif COŞGUN , Bölge Müdür Yardımcısı Aylin ÖZYURT oldu.Toplantıda dünya ve Türkiye piyasaları üzerine konuşmalar yapıldı. BAGİAD Başkanı Mert YAVUZ toplantının açılış konuşmasında faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Başkanımız Mert YAVUZ; "Geride bıraktığımız yaz sezonunun ardından yeni  döneme  tempolu bir  giriş yaptık ve yönetim kurulu olarak üye ziyaretlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Geçtiğimiz hafta S.Nezih YÜKSEK, Ersin BAYVERDİ, Turusan YANTURALI ve Veli BÜYÜKGÜLDALI'  yı iş yerlerinde ziyaret ettik.Sağolsun arkadaşlarımız bizleri kırmayarak zaman ayırdılar.Yaptığımız keyifli  ve samimi sohbetlerde; üyelerimiz derneğimizle ilgili istek ve görüşlerini bildirdiler.BAGİAD için neler yapabiliriz? Neler yapılırsa hem derneğimiz hem de ilimiz için daha faydalı olur?; bunları  konuşarak, karşılıklı fikir alışverişlerinde bulunduk"  dedi.Başkanımız konuşmasının devamında derneğe katılımların bulunulduğunu belirterek gün geçtikçe güçlerine güç kattıklarını kaydetti.   Başkanımız; "BAGİAD için neler yapabiliriz? dedik.Öncelikli hedefimizin ailemizi büyütmek olduğunu daha öncede belirtmiştik. Bunun için de taze kan alımlarına devam ediyoruz. Son durum itibariyle 109 olan  üye sayımızı umuyorum ki daha da arttıracağız.Son zamanlarda yapılan çalışmalarla Emre BAKIR, Aytekin ALTAN, Barış AKSOY ve İbrahim ONUR aramıza katıldılar.Ayrıca AKBANK Yeni Sanayi Sitesi Şube Müdürü Turgay PEKCAN ile de görüşme yaptık ve en kısa zamanda kendisini aramızda görmek istiyoruz" diye konuştu. Başkanımız  Mert YAVUZ' un konuşmasının ardından İş Yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. şube müdürü Özgür İlke YERLİKAYA bir dunum gerçekleştirdi. İki bölüm halinde yapılan sunumda ilk olarak şirket hakkında bilgiler verilirken,ikinci bölümde de dünya ve Türkiye piyasaları üzerinde değerlendirmelerde bulundu.  

Sadece Yurtiçinde Değil Uluslar Arası Çalışıyoruz

 İş yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. şube müdürü Özgür İlke YERLİKAYA ilk olarak şirketleri hakkında bilgiler verdi.İş Yatırım olarak her zaman müşterilerinin isteklerini anlamaya çalıştıklarını kaydetti.  YERLİKAYA; " Yatırım danışmanlığı farklı bir nokta ama bir taraftan  da kurumun sunabildiği ürün yelpazesi de çok önemli .Kurumumuz neredeyse dünya piyasalarının tamamında işlem yapabilen bir konumdadır.Sadece Türkiye' de hisse senedi veya bono işlemi yapabilen aracı kurum niteliğinde değiliz.Uluslararası piyasalarda da çok aktif rol aldığımızı söyleyebilirim.Son dönemde çok konuşulan emtiadaki fiyat hareketliliği oldu.Biz emtia piyasalarında işlem yapabiliyoruz.Diğer taraftan Avrupa , Amerika ve Ortadoğu? daki hisse senedi piyasalarında işlem yapabiliyoruz" diye konuştu.

ABD Piyasaları                

Toplantının ikinci bölümünde piyasalar hakkında değerlendirmelerde bulunan İş yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. şube müdürü Özgür İlke YERLİKAYA şunları söyledi; ? Amerikada? ki Mortgage krizi olarak bilinen olayın arkasından 2009 yılının ilk çeyreğine kadar dünyadaki ticari aktivitelerde yavaşlama olduğunu görüyoruz. Özellikle piyasaların mart ayından itibaren yavaş yavaş büyüme rakamlarının gözlemlenmeye başlamasının ardından toparlandı diye bir gerçek var.Sadece Türkiye için değil Uluslar arası piyasalar için de geçerli.Baktığımızda 2008 öncesinde parasal likitidasyonu çok yüksek olduğu ve tüm dünyada faiz oranlarının çok ciddi şekilde aşağı geldiği bir dönem yaşandı .Bunun sonuncunda da bir çok büyük yatırım bankalarının ABD hükümeti tarafından desteklendiği dönemler yaşandı.Bu tarihten itibaren ABD ve diğer ülke hazinesinin veya Merkez bankalarının çok ciddi tedbir aldığı konular var.Bunların başında da parasal  genişleme geliyor.ABD bundan önce iki tane parasal genişleme yaptı.Yani piyasaların likitidasyonunu sağlamak için sürekli olarak piyasaya likid sağladı.ABD? nin parasal genişlemelerle beraber piyasalardaki ekonomik çarkı çevirdiğini söyleyebilirim.İlk parasal genişleme çok da istenen sonucu yaratmadı . Şu anda piyasa denilen ABD hazinesinin piyasaya yeniden para vermesi bekleniyor.Çünkü kredi piyasaları istenildiği gibi çalışmıyor.Faizler çok düşük olmasına rağmen temel problem yaşanmış olan dalgalanmayla birlikte 2008 öncesinde tüketicinin tükettiği miktarlar kadar artık tüketmemesi :yani tüketicilerin talepleri çok daraldı?.

Cari Açık Çok Önemli                

İş yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. şube müdürü Özgür İlke YERLİKAYA sunumunda Türkiye piyasalarını da değerlendirerek şunları dile getirdi; ? Türkiye? de önemli gelişmeler var.Çok uzun dönemden bu yana ilk defa bütçe Türkiye? de fazla veriyor.Türkiye?nin cari açığı ciddi şekilde yükseliyor.Bunun yurt içindeki gayri safi milli hasıla payı çok ciddi bir noktaya gelmiş durumda.Sene sonunda 74 milyar dolar civarında cari açık bekliyoruz.Bununla ilgili bir değişken yok.Döviz kurlarının yukarıya gitmesi cari açığı tek başına kapatacak bir nokta değil çok fazla değişkeni var.Bir taraftanda tüketimi kısması açısından 1.60 olan döviz ve 1.90 olan dolar rakamlarının elbetteki cari açığa etkisi çok büyük .Ama bununla ilgili çok daha sıkı tedbirlerde almak gerekir.Çünkü yurtdışında hoş olmayan bazı durumlar var ve kendi hassasiyetimiz ve ekonomik hassasiyetimizi daha hızlı sitabil hale getirmek veya buradaki kırılganlığı ortadan kaldırabilmek çok daha uzun vadeli tedbirler alabilmek lazım.Özellikle seçim sonrasında bazı tedbirler alındı.Ama cari açık konusu çok açık bir konu .Bunu sonuçlanması birkaç aydan aşağı olmuyor.Biz önümüzdeki çeyrekte yani 2011 ? in son çeyreğinde cari açığın daha toparlayarak hareket edeceği düşüncesindeyiz.Belki 70 milyar üzerinde bir cari açık olacak ama sanırım bizim tahminimiz 72.7 milyar dolar civarında bir cari açıkla kapatacağını bekliyoruz.

Yapılan sunumun ardından Başkanımız Mert YAVUZ; katılımlarından dolayı  İş yatırım ve Menkul Değerler A.Ş. Şube Müdürü Özgür İlke YERLİKAYA ve İş Bankası Manisa Bölge  Ticari Satış  Bölge Müdürü Şerif COŞGUN' a plaket takdim etti.Ayrıca yeni katılan üyeler ; Aytekin ALTAN, Barış AKSOY ve İbrahim ONUR' a plaketleri verilirken, derneğe sağladıkları katkılardan dolayı da E.Özgecan ULUSOY ve Mustafa ULUSOY' a plaket verildi.

      

  Dernek Tüzüğü | Misyon & Vizyonumuz | Tarihçemiz  | Komisyonlar | Üyelik İşlemleri |  Faydalı Linkler | İletişim


Web Tasarım: Özgüweb - 2014 www.bagiad.org.tr Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.